вівторок, 28 березня 2017 р.
Янжул І. Виробництво на Україні (Український робітник, 1926)
Янжул І. Виробництво на Україні / І. Янжул; Перекл. О. Матійченко. – Харків: Український робітник, 1926. – 57 с. – (Бібліотека українознавства).
В умовах сучасної машинової техніки оснівні підвалини промисловости будь-якої країни — це вугілля та залізо. Вугілля є універсальне паливо, що розмірами вжитку займає перше місце серед низки речей опалення дарма, що йому конкурує біле вугілля (енергія падіння води; та нафта; вугілля дає рух більшості фабрик та заводів земної кулі. Залізо є незамінний матеріял для виготування машин та верстатів, для різних тривалих будівель (мостів, наприклад), для знаряддя і т. инш. Що більший розвиток має промисловість даної країни, то більше вона споживає вугілля та заліза.
Україна є надто багата на ці мінерали. Донецький Басейн, що міститься у самому центрі України, є один з найбільших у Европі місцероджень твердого мінерального палива (вугілля, антрациту) та залізної руди.
Сполучення цих двох оснівних для сучасної техніки мінералів зробило з Донбасу що-найбільший промисловий район Союзу Радянських Республік. Загально союзне значіння Донбасу знайшло собі влучну назву у виразі „Всеросійської кочегарні".
Але копальні багатства України не вичерпуються лише вугіллям та залізом. На Донці, недалеко від Никополя, є великі поклади марганцевої руди, що вона має велику вагу у сталеливарній справі. В районі станції Микитівки (Донбас) знаходиться місцеродження живого срібла. Там же, в Донбасі, в районі села Брянцівки, є великі місцеродження кам'янки. У кол. Харківській губернії містяться соляні джерела, що сіль з них добувалася шляхом виварки. Надзвичайно багата Україна на різного роду коштовні глини. Нарешті, хліборобське значіння України й багатства її ґрунту становлять собою основу для розвитку виробництва що до обробки харчових продуктів — цукрового, олійного, борошняного й т. инш.
З другого боку, Україна позбавлена цілої низки важливих корисних мінералів, наприклад, золота, цинку, цини, плинного палива — нафти та инш. Це утворює тісний господарчий звязок України з иншими радянськими республіками Союзу, що й собі теж залежать від українського цукру, вугілля та залізної руди.
Скачать PDF
Источник - электронный архив eScriptorium